2015-08-28 | 16:17
Category: News


SAYIN REKTÖRÜMÜZ PROF. DR. AYGÜN ATTAR’IN 30 AĞUSTOS ZAFER BAYRAMI MESAJI;


 

Tarihinin hiçbir döneminde özgürlük ve bağımsızlığından ödün vermeyen Türk Milleti’nin, vatanının işgal edildiği bir dönemde bu güçlere karşı verdiği onurlu mücadeleyi zaferle taçlandırışının 93. yıl dönümünü kutlamanın coşkusu içerisindeyiz.

Türk Milleti’nin bağımsızlık tutkusunun ölümsüz bir anıtı olan bu zafer; milletimizin kudret ve kahramanlığının bir göstergesi olmakla kalmamış, birlik ve beraberliğimizin ne kadar büyük ve sarsılmaz olduğunu da ortaya koymuştur.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Başkomutanlığında kazanılan Büyük Zafer’le vatan topraklarımız düşman işgalinden kurtarılmış; milletimiz Anadolu’nun ebediyen Türk Yurdu olduğunu ilan ederek, millet-ordu bütünleşmesinin göz kamaştıran sonucunu sergileyip hiçbir şekilde bağımsızlık ve hürriyetinden ödün vermeyeceğini, sonsuza kadar var olacağını tüm dünyaya kabul ettirmiştir.

30 Ağustos 1922' de kazanılan bu zafer, tarihimizin en önemli dönüm noktalarından biri olmasının yanında, yalnızca bizim değil; tüm mazlum milletlerin, hatta tüm insanlığın özgürlüğe, kurtuluşa, başı dik ve onurlu yaşama kararlılığına yönelişinin ve bu doğrultuda atılmış tarihi bir adımın da başlangıcı olmuştur.

Ülke ve Millet olarak; karanlık güçler tarafından ve terör eliyle zorlu bir sürecin içine çekilmek istendiğimiz bugünlerde, birlik ve beraberliğimize her zamankinden daha fazla sahip çıkmamız ve hassasiyetle yaklaşmamız gerekmektedir. Tarihinin her döneminde ihanet ve hainliklere maruz kalmış Milletimiz bu ihanetleri yapanlara karşı her zaman karşılığını fazlasıyla vermiştir. Bu kez de öyle olacağından kimsenin kuşkusu olmasın. Şanlı bayramımızı hiçbir hainlik ve ihanet gölgeleyemez. Bu vesileyle terörle verilen mücadelede tüm unsurlarıyla ve canları pahasına mücadele eden güvenlik güçlerimizin Allah yar ve yardımcısı olsun. Şehitlerimizin üzerinden rahmetini esirgemesin. İhanet içinde olan hain katilleri kahretsin, temennilerimizi tekrarlıyoruz.

Giresun Üniversitesi; Türk Milleti’nin köklü tarihinden gelen kabiliyet ve kudretle şekillenen ruhu ile bu milletin kalkınıp güçlenmesi yolundaki görev ve sorumluluğunu, en iyi şekilde yerine getirme gayreti içinde olmaya devam edecektir. Bu toprakları kanlarıyla sulayan Aziz Şehitlerimize layık olmanın inancı ve gayreti ile milletimizin 30 Ağustos Zafer Bayramı’nı kutluyor, bizlere özgür bir gelecek hazırlayan, Milli Mücadele’nin tüm kahramanlarını rahmet ve minnetle anıyoruz…

 

                                                                                                                                                          Prof. Dr. Aygün ATTAR

                                                                                                                                                        Giresun Üniversitesi Rektörü